CSSW Bargaining Committee

CSSW Bargaining Committee Election Results

On Dec. 14-18, Contracted Support Service (CSSW) members participated in online voting to elect their new CSSW Bargaining Committee. Of the 74 nominees, 40 Bargaining Committee members and 20 Alternates were elected across 11 collective agreements.

Members of the CSSW Bargaining Committee are:

ACCIONA (3 positions; 1 alternate)

  • Annie Beauchamp (Royal Jubilee Hospital) – elected

  • Linda Waite (Royal Jubilee Hospital) – elected

  • Lori Dunahee (Royal Jubilee Hospital) – elected

  • Alternate: Michael Asmunt (Royal Jubilee Hospital)

ARAMARK (4 positions; 1 alternate)

  • Noeme Balancio (Burnaby Hospital) –acclaimed

  • Karen Pelletier (Eagle Ridge Hospital) – acclaimed

  • Karen Matychuk (Royal Columbian Hospital) – acclaimed

  • Judy Gicho (Surrey Memorial – Critical Care Tower) – elected

  • Alternate: Pardeep Lamba (Surrey Memorial – Critical Care Tower)

COMPASS PHSA (3 positions; 2 Alternates*)

  • Rose Ravina (Vancouver Cancer Center) – acclaimed

  • Lerma Diapera (Children’s and Women’s Hospital) – elected

  • Mary Lyn Diana (Children’s and Women’s Hospital) – elected

  • Alternate*: Dharampal Boparai (Children’s and Women’s Hospital)

  • Alternate*: Maritess Ronquillo (Children’s and Women’s Hospital)

* Run-off election for the 1st and 2nd Alternate positions will be held in early January 2021.

COMPASS VCHA/PHC (7 positions; 4 alternates)

  • Kathy Christ (Sumac Place) – acclaimed
  • Leroy Sutherland (G.F. Strong Rehabilitation Centre) – acclaimed
  • Myrna Rebolledo (University Of British Columbia) – acclaimed
  • Nunila Venzuela (Lion’s Gate Hospital) – elected
  • Kulwant Sekhon (Richmond Hospital) – elected
  • Rosanne Maranan (St. Paul’s Hospital) – elected
  • Clarissa Hicap (Vancouver Hospital) – elected
  • 1st Alternate: Steven Jeffers (St. Paul’s Hospital)
  • 2nd Alternate: Damian Reyno (Vancouver Hospital)
  • 3rd Alternate: Arlyne Manalo (Vancouver Hospital)
  • 4th Alternate: Sara Alami (Lion’s Gate Hospital)

COMPASS VIHA (4 positions; 3 alternates*)

  • Sukhpal (Raj) Walia (Victoria General Hospital) – elected
  • Juanita Phillips (Cowichan District Hospital) – elected
  • Sarah Mercer (Nanaimo Regional Hospital) – elected
  • Alternate*: Larrina Town (Victoria General Hospital)
  • Alternate*: Robert MacPhee (Victoria General Hospital) 
  • 3rd Alternate: Parminder Bajwa (Cowichan District Hospital)

* Run-off election for the 1st and 2nd Alternate positions will be held in early January 2021.

MARQUISE (COMPASS) FHA (3 positions; 1 alternate)

  • Satinder Gill (Mission Memorial Hospital) - acclaimed
  • Barbara Schmidt (Mission Memorial Hospital) - acclaimed
  • Carie Girvin (Fraser Canyon Hospital – Cottage Worthington - elected
  • Alternate: Sarah Bent (Fraser Canyon Hospital – Cottage Worthington)

MARQUISE (COMPASS) VIHA (3 positions; 2 alternates)

  • Nirmal Kang (Glengarry Hospital) – acclaimed
  • Mark Cowperthwaite (Saanich Peninsula Hospital) – elected
  • Lisa Willman (Gorge Road Hospital) – elected
  • 1st Alternate: Glenys Morrison (Priory Hospital)
  • 2nd Alternate: Elaine Andrew (Saanich Peninsula Hospital)

SODEXO ARHCC (3 positions; 2 alternates)

  • Tracy Tracey (Abbotsford Regional Hospital and Cancer Centre) – elected

  • Karen Rohs (Abbotsford Regional Hospital and Cancer Centre) – elected

  • Diane Kleckner (Abbotsford Regional Hospital and Cancer Centre) – elected

  • 1st Alternate: Michelle Stefaniuk (Abbotsford Regional Hospital and Cancer Centre)

  • 2nd Alternate: Becky Nusca (Abbotsford Regional Hospital and Cancer Centre)

SODEXO FHA (3 positions; 2 alternates)

  • Karamjit Rai (Surrey Memorial Hospital) – acclaimed

  • Frances (Faranisese) Luisa (Queen's Park Care Centre) – acclaimed

  • Sam Best (Chilliwack General Hospital) – elected

  • 1st Alternate: Bonnie Taylor (Chilliwack General Hospital)

  • 2nd Alternate: Mary-Jean Belanger (Chilliwack General Hospital)

SODEXO GERMAN CANADIAN CARE HOME (2 positions)

  • Virginia Huezo (German Canadian Care Home) – acclaimed
  • Manjit Kondola (German Canadian Care Home) – acclaimed

SODEXO VCHA (7 positions; 2 alternates)

  • Barbara Werk (Shorncliffe Care Centre)  – acclaimed

  • Paula Mann (Lion's Gate Hospital) – acclaimed

  • Mary Grace McSavaney (Richmond Hospital) – acclaimed

  • Jatinder Chalal (Holy Family Hospital) – acclaimed

  • Cora Mojica (Vancouver Hospital) – acclaimed

  • Dorothy Doe (UBC Hospital) – acclaimed
  • Brandon Houston (St. Paul's Hospital) – elected

  • 1st Alternate: Ratna Tithh (St. Paul's Hospital)

  • 2nd Alternate: Cheryl Morden (St. Paul's Hospital)